Jonas Mekas – kūrėjas

Lietuvoje šie 2022 m. yra minimi Jono Meko metais. Mūsų gimnazijoje atvira integruota III g- IV g klasių menų „Jonas Mekas – kūrėjas“ pamoka menininko Jono Meko 100 – osioms gimimo metinėms gruodžio pabaigoje sujungė choreografijos ir dailės grupių mokinius bendrai veiklai. Tikslas – geriau pažinti menininko asmenybę ir kūrybą, patiems savo kūrybine veikla prisiliesti prie kūrybos proceso.

Stebėjome Jono Meko video įrašą, kuriuo jis kvietė visus būti ne po vieną, o visiems kartu drauge. Pamokai paruošta choreografinė kompozicija, grafikos – ekslibrisų, koliažo bei fotografijų paroda. Pamokos metu eksponuota Jono Meko keliolikos leidinių paroda, proginis meninis metų logotipas ir fotokamera, kaip menininko kūrybinio gyvenimo simbolis.  Buvo skaitomi autoriaus tekstai iš knygos „Laiškai iš Niekur“, poezija. Meninis žodis gan įtaigus savo paprastumu.  „Menas žmones įskiepija“ – teigia Jonas Mekas. Skleidžiasi filosofiniais pamąstymais. Iš jų  jaučiami ir tam tikri patarimai, norai, viltys: apie Lietuvos laisvę, apie lietuvių kalbą ir tarmes, apie gimtinėj norimas girdėti lietuviškas dainas. Tad pamokos metu klausėmės ir jaunųjų Lietuvos kūrėjų atliekamos muzikos įrašų. Atsiskleidė mūsų krašto kalbinė įvairovė klausantis Baltų varnų dueto, Austiejos, Roko Kašėtos bei Domanto Starkausko dainų. Dainų autorių balsais  išgirdome  Lietuvos regionų – Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos tarmes. O J. Meko žodžiai priminė  –  „ Aš vis galvoju apie sniegą. Kalėdos ir sniegas man beveik tas pats.(…) Bet aš turiu didelę bėdą. Aš gimiau gruodžio 24- tą. Tai aš niekados negaunu gimtadienio dovanų ar atvirukų: aš gaunu tik kalėdines dovanas“ . Tokia atvira bendrakultūrinė pamoka pasiteisino ir praturtino mus pačius, kartu tapo kalėdine ir šimtųjų gimimo metinių paminėjimo dovana – atminimu, dedikacija prieš šimtmetį gimusiam avangardinio meno kūrėjui Jonui Mekui.

Mokytojos Daiva Balandienė ir Valentina Brazaitienė